V rámci programu INTERREG bol schválený nový projekt, ktorý prináša cezhraničnú spoluprácu medzi dvoma poprednými vzdelávacími inštitúciami – Stavebnou fakultou Žilinskej univerzity a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Projekt s názvom Implementácia problematiky dopravnej seizmicity vplývajúcej na historické stavby do cezhraničného vzdelávacieho procesu sa zameriava na oblasť, ktorá je v súčasnej dobe vysoko aktuálna a spoločensky významná.

Ciele a prínosy projektu
Hlavným cieľom tohto projektu je výmena odborných znalostí, skúseností a príkladov praxe medzi vzdelávacími inštitúciami. Projekt sa sústredí na terciárne vzdelávanie a špecificky na technickú seizmicitu spôsobenú dopravou a jej dopady na historické stavby. Tento druh seizmicity, teda vibrácie a otrasy vznikajúce v dôsledku dopravnej činnosti v minulosti, predstavuje značné riziko pre stavby, najmä pre historické budovy, ktoré sú zraniteľnejšie kvôli ich veku a stavebným technikám použiteľným. V projekt sa plánuje zaviesť daná problematika do výučbového procesu a tak pripraviť budúcich inžinierov a doktorandov. Okrem toho priestor projektu poskytne aj pre odbornú verejnosť a partnerov, čím sa rozšíri odborné vzdelávanie v oblasti vyvolanej dopravy.

Implementácia a aktivity projektu
Pre dosiahnuté ciele sú naplánované nasledujúce aktivity:

  1. Príprava vzdelávacích materiálov – Hlavným výstupom projektu bude spoločná publikácia, ktorá bude slúžiť ako učebnica či skriptá pre študentov. Táto publikácia poskytne teoretické a praktické poznatky o vplyve technickej seizmicity na historické stavby.
  2. Školenia a odborné kurzy – Budú organizované špecializované školenia pre študentov a odborníkov v oblasti seizmicity. Účastníci získajú poznatky, ktoré budú môcť využiť v praxi, najmä pri ochrane historických budov pred ochorením.
  3. Mobilita študentov a učiteľov – možnosť učiteľa projektu je aj podpora výmenných pobytov medzi Žilinou a Ostravou, čo umožní študentom aj získať skúsenosti na partnerskej univerzite, a to priamo v teréne a laboratóriách.

Očakávané výstupy a merateľné ukazovatele
Úspešnosť projektu bude hodnotená podľa počtu partnerských inštitúcií a počtu účastníkov, ktorí absolvujú, resp. ukončia školenie. Tento projekt prinesie do cezhraničného vzdelávania vysokú úroveň kvality a odbornej pripravenosti, pričom jeho hlavnou cieľovou skupinou sú študenti inžinierskeho a doktorandského štúdia, ktorí sa budú špecializovať na riešenie problémov seizmického ohrozenia historických stavieb.

Projekt Implementácia problematiky dopravnej seizmicity vplývajúcej na historické stavby do cezhraničného vzdelávacieho procesu tak predstavuje dôležitý krok smerom k modernému a prakticky zameranému vzdelávaniu v tejto špecializovanej oblasti. Okrem toho prispieva k ochrane a zachovaniu kultúrneho dedičstva prostredníctvom efektívnejšieho manažmentu seizmických rizík spôsobených dopravou.

© 2019 Katedra stavebnej mechaniky a aplikovanej matematiky, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina