Schéma / Program Horizon Europe
Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Kováčiková Tatiana, PhD.
Riešitelia: M.Sc. Cornet Yannick, PhD., doc. Ing. Drličiak Marek, PhD., M.Sc. Georgouli Christina, doc. Mgr. Sitányiová Dana, PhD., prof. Ing. Buzna Ľuboš, PhD., Ing. Malichová Eva, PhD.
Trvanie projektu: 2/2024 - 1/2028
WinWin4WorkLife will collect novel and comprehensive data in 5 European countries (DE, FI, LU, PT, SK), selected to represent different welfare systems, housing and labour markets, and cultural norms towards remote work. Data collection consists of an employer survey focused on organizational support for RWA, impacts on skills retention and productivity, and intentions to relocate; and an employee survey complemented by interviews and a time use app covering employee circumstances, gendered RWA experiences, impacts on work-life balance and mental health, as well as residential or job relocation, and social security and taxation issues. This quantitative and qualitative data will feed custom-made spatial forecasting models to assess wider urban/rural regeneration, environmental and health impacts. Close and continuous engagement with planning, policy, business, and institutional stakeholders will ensure concrete and context-sensitive policy actions and measures for the sustainable uptake of RWA in Europe.

Schéma / Program Intereg Central Europe
Zodpovedný riešiteľ: doc. Mgr. Sitányiová Dana, PhD.
Riešitelia: Mgr. Haas Martina, PhD., Mgr. Pitoňáková Tatiana, Ing. Chromčák Jakub, PhD., Ing. Smrčková Daša, doc. Ing. Pecho Pavol, PhD., Ing. Masarovičová Soňa, PhD.
Trvanie projektu: 4/2023 - 3/2026
Zvýšený dopyt a záujem o outdoorové aktivity sú skvelými príležitosťami, ale aj výzvami pre každé chránené územie (CHÚ) na splnenie očakávaní návštevníkov, ale aj na ochranu prírodných hodnôt. Cieľom projektu je pomôcť manažérom CHÚ v strednej Európe (CE) v oblasti dôkazov založeného a participatívneho riadenia (v praxi stále nedostatočne prítomného), pomôcť im zaviesť správne opatrenia na správnych miestach, robiť inteligentnejšie rozhodnutia, predchádzať negatívnym dopadom a ľudským konflikty v prírode a znížiť riziko pomocou postupného prístupu. Kľúčovým posolstvom projektu je, že je dôležité lepšie spravovať návštevníkov už dnes, aby aj návštevníci zajtrajška mohli zažiť kvalitné lokality, ich ochranárske hodnoty a podporilo sa aj živobytie a blahobyt miestnych komunít. Projekt sa zameriava na spoločný vývoj nových doplnkových nástrojov a metód hodnotenia vplyvu turistov na základe nadnárodnej výmeny skúseností s cieľom lepšie zhodnotiť podmienky a trendy životného prostredia, prijať explicitné manažérske reakcie a opatrenia, vytvoriť informácie pre národných a európskych politikov a verejnosť. . Spoločne vyvinuté pilotné akcie a riešenia budú demonštrovať využitie inovatívnych prístupov k meraniu environmentálnych dopadov turizmu v CHÚ. Zapojenie turistov a miestnych komunít do projektových aktivít, vrátane participatívneho monitorovania, prinesie nielen nové cenné údaje, ale prinesie aj zvyšovanie povedomia, budovanie dôvery a zmenu správania. Pre jednotlivcov (turistov a miestnych obyvateľov) je to vzdelávacia aktivita, kedy môžu kriticky analyzovať svet okolo seba a identifikovať praktické kroky na ochranu životného prostredia. Partneri budú reflektovať aj existujúce príbehy a spoločne vytvoria nové pre rozvoj príbehu „spoločného dedičstva“ a jeho schopnosti podporovať tvorbu politiky. Spoločne vypracované výstupy projektu a záverečné odporúčania budú zdieľané medzi príslušnými zainteresovanými stranami prostredníctvom sprievodných komunikačných aktivít.

Schéma / Program Intereg Central Europe
Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Mašek Jaroslav, PhD.
Riešitelia: doc. Mgr. Sitányiová Dana, PhD., Ing. Bulková Zdenka, PhD., doc. Ing. Zitrický Vladislav, PhD., Ing. Černá Lenka, PhD., Ing. Pálková Adriana
Trvanie projektu: 2/2023 - 1/2026
Cieľom projektu Rail4Regions je prispieť k zvýšeniu podielu železničnej nákladnej dopravy. Partneri Rail4Regions spolu navrhujú riešenia určené dopravným a územným plánovačom s cieľom integrovať regionálne železničné trate do siete nákladnej dopravy ako prostriedok na zlepšenie dostupnosti a ekonomickej realizovateľnosti železničnej nákladnej dopravy, čím prispievajú k cieľom Zelenej dohody EÚ v sektore dopravy. Spoločne navrhnuté výstupy a riešenia budú tlačiť na investície na zlepšenie železničnej nákladnej dopravy prostredníctvom optimalizovaného využívania regionálnych železničných tratí ako prístupových bodov do siete železničnej nákladnej dopravy.

Schéma / Program Horizon Europe
Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Kováčiková Tatiana, PhD.
Riešitelia: Mgr. Kalúsová Lenka, doc. Ing. Gogola Marián, PhD., Ing. Hvizdák Michal, M.Sc. Cornet Yannick, PhD., Ing. Petrov Tibor, PhD., M.Sc. Georgouli Christina, Ing. Kopúnová Lenka, Ing. Lusková Mária, PhD., doc. Ing. Titko Michal, PhD., doc. Ing. Jandačka Dušan, PhD., doc. Mgr. Sitányiová Dana, PhD., Mgr. Bruk Jozef, PhD., doc. Ing. Kováč Matúš, PhD., doc. Ing. Drličiak Marek, PhD., doc. Dr. Ing. Vestenický Peter, Ing. Holečko Peter, PhD., Mgr. Kulla Albert, PhD., Mgr. Hundarenko Olena, PhD., Ing. Kunová Veronika, Ing. Pirošík Mešková Veronika
Trvanie projektu: 10/2022 - 9/2025
Projekt má za cieľ urýchliť transformáciu a modernizáciu vysokých škôl a ich ekosystémov s dôrazom na "widening" krajiny a potreby obyvateľstva. Cieľ projektu bude dosiahnutý prostredníctvom budovania kapacít a posilnenia excelentnosti partnerských inštitúcií prepojením so znalostnými hub-mi, ktoré budú založené na spolupráci participujúcich inštitúcií a ich ekosystémov v oblasti inkluzívnych, udržateľných a odolných miest.

Schéma / Program Intereg V-A SK-CZ
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Šedivý Štefan, PhD.
Riešitelia: prof. Ing. Mikolaj Ján, CSc., prof. Ing. Drusa Marián, PhD., Ing. Danišovič Peter, PhD., Ing. Vlček Jozef, PhD., Ing. Kozel Matúš, PhD., doc. Ing. Šrámek Juraj, PhD., Ing. Poláčková Katarína, doc. Ing. Šrámek Juraj, PhD., doc. Ing. Pitoňák Martin, PhD.
Trvanie projektu: 9/2021 - 2/2023
Cestné tunely sú už dnes neoddeliteľnou súčasťou našej cestnej infraštruktúry. S rozvojom a nárastom dopravy reflektujú aj technickú a ekonomickú vyspelosť spoločnosti. Mnohé príklady z praxe nám ukázali, že ich návrh, výstavba, prevádzka a údržba si vyžaduje okrem veľkého množstva finančných prostriedkov aj vysokokvalifikovaných stavebných inžinierov – projektantov, budúcich zástupcov zhotoviteľov, dozorov, ako aj profesie súvisiace s prevádzkou a údržbou cestných tunelov. Úroveň ich prípravy a vzdelávania, pri vzrastajúcom počte týchto náročných inžinierskych stavieb, je nesmierne dôležitá a na dlhé roky bude určovať rozvoj a kvalitu dopravnej infraštruktúry v SR a ČR.

Strana 1 z 2

© 2019 Katedra geotechniky, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina