Zodpovedný riešiteľ: Ing. Bujňáková Petra, PhD.              

Ostatní riešitelia: prof. Ing. Moravčík Martin, PhD., Ing. Hlinka Richard, PhD., doc. Ing. Brodňan Miroslav, PhD., Ing. Kraľovanec Jakub, PhD.

Trvanie projektu: január 2021 – december 2023

Súčasné študijné programy sa už historicky zameriavajú hlavne iba na navrhovanie a čiastočne aj spôsoby výstavby inžinierskych konštrukcií, vrátane mostov. V porovnaní s dlhou dobou exploatácie, okrem týchto dôležitých avšak krátkodobejších činnosti, systémy správy a stratégie údržby predstavujú dôležité aktivity z hľadiska životného cyklu týchto nosných systémov, ktoré majú slúžiť verejnosti počas predpísanej doby. V súčasnosti už všeobecne akceptovaná potreba týchto činnosti, ukazuje nutnosť rozšíriť doterajšiu výučbu zavedením inovovaného študijného programu zameraného na nové technológie, plánovanie a optimalizáciu spravovania a stavebnej údržby, najmä rôznych typov mostov. Toto by malo predstavovať hlavný cieľ navrhovaného projektu. Neustále narastajúce poznatky z výskumu a vývoja ako aj realizácií v praxi chceme zosumarizovať v knižnej publikácii. Táto učebnica bude obsahovať popis postupne sa meniacich normových predpisov pre zaťaženie mostov, experimentálne metódy merania, praktické príklady hodnotenia mostov, detaily návrhu z aspektu trvanlivosti, rozhodovacie procesy, modely vzniku a propagácie poškodení, analýzu defektov, skúšanie realizovaných konštrukcií, prehliadky a diagnostické metódy, prepočet konštrukcií, rekonštrukcie, opravy, výmeny mostov, zosilnenia a minimalizáciu nákladov počas celej životnosti. Plánovaná učebnica bude určené študentom na druhom stupni a doktorandom. Keďže by zahrňovala najnovšie postupy v naznačenej problematike, mohla by tiež poslúžiť záujemcom zo stavebnej praxe.

Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Vičan Josef, CSc.

Ostatní riešitelia: doc. Ing. Koteš Peter, PhD., Ing. Gocál Jozef, PhD., doc. Ing. Odrobiňák Jaroslav, PhD., doc. Ing. Brodňan Miroslav, PhD.               

Trvanie projektu: január 2016 – december 2018

Cieľom projektu je spracovanie poznatkov európskeho, resp. svetového výskumu a vývoja s výrazným podielom vlastných výsledkov získaných v rámci výskumnej činnosti katedry stavebných konštrukcií SvF ŽUŽ do ucelenej formy v podobe monografie orientovanej na problematiku hospodárenia s mostnými objektmi v prevádzke. Uvedená publikácia výrazne absentuje v pedagogickom procese vysokoškolského vzdelávania všetkých stupňov štúdia. Súčasne bude vhodnou pomôckou pre potreby celoživotného vzdelávania projektantov a správcov mostných objektov. Umožní zvýšenie kvality vzdelávania nielen v rámci ŽUŽ, ale aj v rámci celej SR a má ambície šíriť poznatky aj v zahraničí. Snahou a základnou úlohou pripravovanej publikácie bude prezentovať a šíriť poznatky a informácie o systémoch hospodárenia s mostnými objektmi, metodike ich komplexného hodnotenia na báze sofistikovaných metód a procesov zohľadňujúcich diagnostikovanie porúch a tak prispieť k objektivizácii rozdeľovania financií na ich údržbu, opravy a rekonštrukcie. Objektivizácia rozhodovacích procesov spracovaná na báze ekonomickej efektívnosti zásahov do mostných objektov prinesie úsporu finančných zdrojov výrazne redukovaných v dôsledku výstavby dopravnej infraštruktúry – výstavba diaľnic a medzinárodných železničných koridorov.

Korektné hodnotenie existujúcich mostných objektov založené na objektívnej spoľahlivostnej verifikácii a ekonomickom vyhodnotení efektívnosti metód ich rehabilitácií predstavuje významný nástroj pre objektivizáciu rozhodovacích procesov pri voľbe optimálneho spôsobu rehabilitácie a stanovenie jej optimálneho času. Zámerom projektu je spracovať štúdiu o problematike koncepcie systému hospodárenia s mostnými objektmi a opísať metódy a metodiku spoľahlivostného hodnotenia existujúcich mostov v prevádzke z pohľadu moderných spoľahlivostných prístupov s využitím inžinierskej teórie spoľahlivosti, matematickej štatistiky a teórie pravdepodobnosti.            

Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Bujňák Ján, CSc.

Ostatní riešitelia: prof.Ing. Kvočák Vincent PhD, doc. Ing. Odrobiňák Jaroslav, PhD., Ing. Kožlejová Viktória PhD 

Trvanie projektu: január 2016 – december 2018

V rámci projektu budú spracované poznatky v problematike navrhovania, výstavby, rekonštrukcií a hodnotenia spriahnutých oceľobetónových konštrukcií a mostov s výstupom v podobe monografie zahŕňajúcej výsledky výskumov troch univerzít v SR a Francúzsku. Výsledky sú podložené dátami z experimentálnych meraní v laboratóriách, ale aj cennými in situ meraniami, doplnenými numerickými analýzami a štúdiami.

Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Bujňák Ján, CSc.

Ostatní riešitelia: doc. Ing. Brodňan Miroslav, PhD.         

Trvanie projektu: január 2013 – december 2014

Osožná moderná učebnica monografického charakteru. Okrem toho obsahujúce náležité návrhové podklady, rešpektujúce aktuálne postupy a metódy. Na základe vykonaných rozborových štúdii primerane popisujúca národné špecifické vstupné údaje. Integrácia do spoločného európskeho výskumného a vzdelávacieho priestoru úplne zmenila filozofiu projektovania  stavebných konštrukcií. Znehodnotila doteraz používané odborné publikácie, vrátane učebníc. Aj z tohto dôvodu bude spracovaná kniha charakteru učebnice, použiteľná aj v praxi. Po výťahu z teórie ilustruje súčasný spôsob návrhu prvkov  a časti oceľových konštrukcií podľa už skoro rok platných spoločných noriem - Eurokodov, ktoré nahradili národné štandardy. Podobnejšie popíše navrhovanie priemyselných hál, viacposchodových a výškových budov, priestorových a veľkorozponových konštrukcií, lanových nosných systémov, veži a stožiarov. Špeciálne systémy typu síl a zásobníkov spolu s konštrukciami zvláštnej koncepcie, vyvolané rozvojom telekomunikačných technológií reprezentujú inovatívne realizácie. Odborné publikácie tohto typu, žiaľ obsahujúce beznádejne zastarané postupy existovali iba v češtine, doteraz nie v slovenskom jazyku.

Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Vičan Josef, CSc.

Ostatní riešitelia: Ing. Gocál Jozef, PhD., Ing. Hlinka Richard, PhD., doc. Ing. Odrobiňák Jaroslav, PhD.

Trvanie projektu: január 2011 – december 2013

Cieľom navrhovaného projektu je vypracovanie štúdie oceľových a spriahnutých mostných konštrukcií v zmysle novozavedených európskych noriem v úzkej spolupráci so Žilinskou univerzitou, ako aj porovnanie postupov navrhovania medzi jednotlivými normami. Pri zavádzaní nových noriem treba vziať do úvahy kompletnosť a rozsah zmien ktoré nastávajú pre projektantov. Nejde len o bežnú zmenu, ale o komplexné zmeny celej metodiky navrhovania, ktoré zasahujú do každej oblasti návrhu (od zaťaženia konštrukcie až po posudzovanie detailov) a zároveň menia celú doterajšiu koncepciu. Tieto zmeny sú na seba naviazané a preto sa nedajú riešiť individuálne, ale treba k nim pristupovať ako k celku. Vzhľadom na obsahovú podstatu a rozsah zmien, nedostatok odborných komentárov a výkladov týchto predpisov v slovenskom jazyku je nutné zabezpečiť odborné vedenie študentov v zmysle nových predpisov a zároveň rekvalifikáciu inžinierov, aby novo navrhnuté stavby vyhovovali kritériám a vykazovali známky spoľahlivej a bezpečnej konštrukcie. Hoci bolo stanovené prechodné obdobie na zavedenie nových noriem, väčšina inžinierov sa stále nestotožnila s novými predpismi. Pri predpoklade, že projektant nemôže kombinovať staré a nové predpisy (lebo sú na seba naviazané) je zrejme že, dňom platnosti len nových noriem budú projektanti musieť prakticky zo dňa na deň zmeniť celý postup návrhu. Vytvorením monografie sa zabezpečí plynulejší prechod na európske normy, zjednotia sa a ujasnia podmienky návrhu oceľových a spriahnutých mostných konštrukcií. Táto publikácia bude slúžiť ako učebnica pre študentov stavebných fakúlt a bude dobrou pomôckou aj pre projektantov pri ich  celoživotnom vzdelávaní. Zároveň projekt zahŕňa aj semináre pre odbornú verejnosť, kde sa vyškolia projektanti a taktiež sa získajú podnety a pripomienky z praxe, ktoré v budúcnosti môžu byť využité procese tvorby noriem."               Projekt je zameraný na vypracovanie štúdie oceľových a spriahnutých mostných konštrukcií v zmysle novozavedených európskych noriem v úzkej spolupráci so Žilinskou univerzitou. Vzhľadom na rozsah zmien, ktoré vznikajú s novoprijatými normami je nutné kompletne pristupovať k problematike, ujasniť postupy návrhu, poukázať na rozdielnosť doterajších a novozavedených postupov a pružne reagovať na vzniknuté problémy a otázky projektantov. Projekt chce zabezpečiť plynulejší a jednoduchší prechod na nové normy, získane vedomosti začleniť do pedagogického procesu a zároveň integráciou teoretických poznatkov vytvoriť podklady pre spoľahlivý návrh mostných konštrukcií.  

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina