Spravovanie, údržba a rekonštrukcia stavieb a mostov ako kritickej súčasti dopravnej infraštruktúry

Zodpovedný riešiteľ: Ing. Bujňáková Petra, PhD.

Ostatní riešitelia: prof. Ing. Moravčík Martin, PhD., Ing. Hlinka Richard, PhD., doc. Ing. Brodňan Miroslav, PhD., Ing. Kraľovanec Jakub, PhD.

Trvanie projektu: január 2021 – december 2023

Súčasné študijné programy sa už historicky zameriavajú hlavne iba na navrhovanie a čiastočne aj spôsoby výstavby inžinierskych konštrukcií, vrátane mostov. V porovnaní s dlhou dobou exploatácie, okrem týchto dôležitých avšak krátkodobejších činnosti, systémy správy a stratégie údržby predstavujú dôležité aktivity z hľadiska životného cyklu týchto nosných systémov, ktoré majú slúžiť verejnosti počas predpísanej doby. V súčasnosti už všeobecne akceptovaná potreba týchto činnosti, ukazuje nutnosť rozšíriť doterajšiu výučbu zavedením inovovaného študijného programu zameraného na nové technológie, plánovanie a optimalizáciu spravovania a stavebnej údržby, najmä rôznych typov mostov. Toto by malo predstavovať hlavný cieľ navrhovaného projektu. Neustále narastajúce poznatky z výskumu a vývoja ako aj realizácií v praxi chceme zosumarizovať v knižnej publikácii. Táto učebnica bude obsahovať popis postupne sa meniacich normových predpisov pre zaťaženie mostov, experimentálne metódy merania, praktické príklady hodnotenia mostov, detaily návrhu z aspektu trvanlivosti, rozhodovacie procesy, modely vzniku a propagácie poškodení, analýzu defektov, skúšanie realizovaných konštrukcií, prehliadky a diagnostické metódy, prepočet konštrukcií, rekonštrukcie, opravy, výmeny mostov, zosilnenia a minimalizáciu nákladov počas celej životnosti. Plánovaná učebnica bude určené študentom na druhom stupni a doktorandom. Keďže by zahrňovala najnovšie postupy v naznačenej problematike, mohla by tiež poslúžiť záujemcom zo stavebnej praxe.

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina