Určovanie zaťažiteľnosti mostov pozemných komunikácií a lávok pre chodcov

Typ projektu: Rozborová úloha (RÚ) pre Slovenskú správu ciest

Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Josef Vičan, CSc.

Trvanie projektu: jún 2020 – december 2020

Cieľom RU je spracovať' metodiku stanovovania zaťažiteľnosti existujúcich mostných objektov na pozemných komunikáciách a lávok pre chodcov. Na výpočet zaťažiteľnosti sú v súčasnosti k dispozícii TP 104 Zaťažiteľnosť cestných mostov a lávok. Tieto TP však nezodpovedajú súčasnému stavu európskej normalizácie najmä z pohľadu úrovne spoľahlivosti odporúčanej pre jej overovanie pri existujúcich mostoch. Taktiež je nesúlad s definíciou zaťažení predpísaných pre mostne objekty a normou STN EN 1991-2 Zaťaženie mostov dopravou + NA (vrátane zmien), najmä výhradné zaťaženie. Ďalším nedostatkom súčasných TP je nezohľadňovanie príspevku prehliadok mostných objektov na ich spoľahlivosť' a zvyškovú životnosť, čo pri jeho implementácii predstavuje modifikáciu úrovne spoľahlivosti, definovanej EC, na upravenie hladiny spoľahlivosti aplikovateľnej pre overovanie odolnosti prierezov a prvkov existujúcich mostov. Výsledkom spracovania RU bude výstup slúžiaci k revízii TP 104.

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina