Spolupráca pri teoreticko-experimentálnej analýze skutočného chovania sa mostných objektov na ozubnicovej trati Štrba – Štrbské Pleso

Typ projektu: Úloha VaV pre ŽSR – Výskumný a vývojový ústav železníc

Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Peter Koteš, PhD.

Trvanie projektu: október 2020 – február 2021

Predmetom výskumu bol teoreticko-experimentálny výskum skutočného pôsobenia troch existujúcich mostných objektov z predpätých tyčových prefabrikátov na ozubnicovej trati Štrba – Štrbské Pleso. V rámci výskumu katedra vykonala experimentálne merania skutočných geometrických a materiálových vlastností jednotlivých prvkov mostných objektov s dôrazom na ich poruchy. Na zistenie príčiny jednotlivých porúch boli vytvorené numerické modely slúžiace aj na overenie skutočného pôsobenia mostných objektov. Zhodnotenie celkového stavu so zohľadnením porúch slúžilo na evaluáciu a stanovenie zaťažiteľnosti a prechodnosti mostných objektov, rovnako tak aj na stanovenie zvyškovej životnosti mostného objektu.

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina