Trvanlivosť a udržateľnosť inžinierskych stavieb

Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Koteš Peter, PhD.

Ostatní riešitelia: prof. Ing. Vičan Josef, CSc., doc. Ing. Odrobiňák Jaroslav, PhD., doc. Ing. Brodňan Miroslav, PhD., Ing. Strieška Miroslav, Ing. Pastorek Filip, PhD.

Trvanie projektu: január 2017 – december 2018

1. Definovanie kritických oblastí pre znečistenie životného prostredia na Slovensku spôsobujúcich degradáciu oceľových a železobetónových konštrukcií;
  2. Definovanie stupňa znečistenia životného prostredia pre Belehrad a Kragujevac v Srbsku spôsobujúcich degradáciu oceľových a železobetónových konštrukcií;
  3. Návrh opatrení pre ochranu oceľových a železobetónových konštrukčných prvkov voči korózii na Slovensku (vytváranie ""antikoróznej"" mapy) a v dvoch mestách v Srbsku;
  4. Zvyšovanie povedomia o vplyve znečistenia životného prostredia na skrátenie životnosti konštrukčných objektov a zvyšovanie nákladov na opravy a údržbu týchto konštrukcií (vo všetkých troch zúčastnených krajinách a v celom Dunajskom regióne)." Významným parametrom pre návrh inžinierskych stavieb je trvanlivosť a počas životnosti jej udržateľnosť. Trvanlivosť je ovplyvnená degradačnými procesmi v podobe korózie konštrukčnej a betonárskej ocele vyvolanými environmentálnym zaťažením pôsobiacim na konštrukciu počas jej životnosti. Uvedené degradačné procesy a zmena mechanických vlastností stavebných materiálov počas životnosti výrazne ovplyvňujú odolnosť prierezov a prvkov, ako aj deformačné vlastnosti konštrukcie. Udržateľnosť je dôležitá z pohľadu zachovania funkcie konštrukcie a minimalizovania nákladov na údržbu, opravy a rekonštrukcie. Projekt je zameraný na štúdium koróznych charakteristík železobetónových a oceľových nosných konštrukcií inžinierskych stavieb s cieľom koordinovať spoločný výskum v tejto oblasti a vyvinúť metodiku navrhovania s ohľadom na trvanlivosť.
© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina