Odolnosť spriahnutých prelamovaných nosníkov

Zodpovedný riešiteľ: Ing. Bartuš Jakub

Ostatní riešitelia: doc. Ing. Odrobiňák Jaroslav, PhD.

Trvanie projektu: september 2021 – august 2022

Uskutočniť laboratórne merania zamerané na vyšetrovanie odolnosti nesymetrických spriahnutých prelamovaných nosníkov. Okrem meraní pomerných pretvorení, síl a deformácii sa zameriame aj na výskum dopadu nerovnomerného rozdelenia spriahovacích prvkov na prerozdelenie šmykových napätí. Výsledky budú slúžiť na kalibráciu numerického modelu v systéme ANSYS. Obdobné merania na nesymetrických nosníkoch s otvormi v stenách nateraz absentujú. Výstupy projektu by tak iste poskytli podklady na kvalitný vedecký článok i časť dizertačnej práce. Uskutoční sa séria laboratórnych meraní, ktorých hlavným cieľom bude skúmanie ohybovej odolnosti spriahnutých prelamovaných nosníkov s nesymetrickým oceľovým prierezom a vyšetrenie priebehu pozdĺžnych šmykových síl. V rámci experimentu budú odskúšané štyri vzorky. Každá vzorka by sa skladala z betónovej dosky a oceľového nosníka s otvormi v stenách vytvoreného zvarením stien polovíc dvoch rôznych valcovaných nosníkov. Betónová časť nosníka bude spojená s oceľovou časťou prostredníctvom spriahovacích tŕňov. Zaťaženie bude na nosníky postupne aplikované hydraulickým lisom vo forme štvorbodového ohybu. Na zaznamenanie príslušných veličín budú použité strunové, odporové tenzometre, deformometre a silomery. Na validáciu výsledkov bude vytvorený finitný numerický model. Jednotlivo dosiahnuté výsledky budú navzájom porovnané. Výstup celého experimentu bude spracovaný vo forme vedeckého článku, ktorý by bol publikovaný v impaktovanom časopise a tiež na konferencii.

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina