Odolnosť plnostenných nosníkov namáhaných ohybom a tlakom

Zodpovedný riešiteľ: Ing. Čavajdová Kristína

Ostatní riešitelia: prof. Ing. Vičan Josef, CSc., doc. Ing. Odrobiňák Jaroslav, PhD.

Trvanie projektu: september 2021 – august 2022

Prvotným zámerom projektu je porovnanie presnosti a vhodnosti používaných normových postupov na overenie odolnosti prútov oceľových konštrukcií. Tento komparatívny prístup bude možné využiť až po uskutočnení experimentálnej analýzy a vytvorení parametrickej štúdie prútov namáhaných kombináciou tlakovej sily a ohybového momentu. Výstupy získané z reálnej simulácie budeme následne porovnávať s hodnotami, ktoré určíme vďaka numerickému modelu v prostredí Ansys. Sledované výsledné hodnoty možno spätne skontrolovať a kalibrovať výpočtový model prúta. Skúšanie zaťažovacích vzoriek bude prebiehať v dvoch fázach. Prvá etapa pozostáva zo zaťažovania zvyšovaním tlaku prírastkom sily (riadená sila), v druhej budú stĺpy priťažované až do ich porušenia zvyšujúcim prírastkom zvislej deformácie (riadená deformácia). Testovanie prebehne až po vyladení modelu a overení veličín pomocou numerickej štúdie, čo zaručí bezpečné nastavenie limitných hodnôt a eliminovanie rizika poškodenia meracích prístrojov. Optimalizácia návrhového postupu na overenie odolnosti prútov oceľových konštrukcií je stále aktuálnou témou. A to nie len z vedeckého pohľadu, ale aj na poli pôsobnosti projekcie konštrukcií. Hlavným cieľom projektu je preto porovnanie presnosti a vhodnosti doposiaľ používaných normových postupov na overenie odolnosti prútov oceľových konštrukcií s výsledkami parametrických numerických analýz. Ďalej opísaný experiment pozostáva z kĺbovo uloženého a z časti votknutého stĺpa valcovaného profilu namáhaného tlakovou silou a ohybovým momentom, ktorý vzniká ako dôsledok excentricity pôsobiska tlakovej sily. Vďaka overeniu odolnosti analýzou, ktorá vychádza z geometricky a materiálovo nelineárnej globálnej analýzy prúta s imperfekciami (GMNIA) a porovnaním hodnôt, ktoré vzišli z experimentálnej analýzy odolnosti tohto prúta možno presniť odporúčania pre využívanie jednotlivých druhov návrhových postupov, ktoré uvádzajú súčasne platné Európske normy.

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina