Analýza odolnosti kontaktu medzi povrchmi starého betónu a vysokohodnotného betónu

Zodpovedný riešiteľ: Ing. Vavruš Martin, PhD.

Ostatní riešitelia: doc. Ing. Odrobiňák Jaroslav, PhD.

Trvanie projektu: september 2021 – august 2022

Cieľom projektu je stanoviť vhodnú úpravu povrchu pre šmykom namáhane prvky. Overiť výpočet šmykovej únosnosti pre jednotlivé povrchy ako sú hladký povrch, ozubený a zárezy. Taktiež verifikovať súčiniteľ trenia, ktorý je uvedený v STN EN 1991-1-1. Ďalej bude sledovaný vplyv plastifikátorov a vplyv druhu betónu na únosnosť spoja. Experimentálny výskum sa zaoberá šmykovým spojením betón – vysokohodnotný betón. Spriahnutie dvoch konštrukcií je dôležitou témou pri návrhu či už novej spriahajúcej konštrukcii alebo zosilnenia betónového prvku pomocou opláštenia novou betónovou vrstvou. Takéto konštrukcie sa posudzujú ako jednoliate teda je veľký dôraz kladený k tomu aby nedošlo k preklzu jednotlivých vrstiev. Z toho vyplýva že na odolnosť prvku má enormný vplyv úprava povrchu. V rámci experimentu bude sledovaná šmyková únosnosť na dvoch betónových prvkov. Experimentálny program bude spočívať skúšaním experimentálnych vzoriek pod centrickým tlakom, kde bude meraná únosnosť spoja. Kontaktné plochy experimentálnych vzoriek budú opracované rôznymi metódami úprav povrchu a následne budú zaliate rôznymi druhmi betónovej zmesi. Keďže na odolnosť šmykového spoja má veľký vplyv súčiniteľ súdržnosti bude verifikovaný a porovnaný s normovanou hodnotou. Získané výsledky budú publikované v karentovanom/ impaktovanom časopise.

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina