Profil katedry

Katedra vychováva odborníkov v odbore Aplikovaná mechanika so zameraním na oblasť aplikovanej stavebnej mechaniky. Hlavný dôraz sa kladie na teoretickú analýzu, vývoj a tvorbu výpočtových modelov stavebných konštrukcií ich riešenie modernými výpočtovými metódami a experimentálnu analýzu týchto konštrukcií pri aplikácií progresívnych diagnostických metód. Súčasne participuje na výchove odborníkov aj v iných študijných programoch formou výučby teoretických základov konštrukcií pozemného aj dopravného staviteľstva a nevyhnutného matematického základu pre každého úspešne skončeného absolventa využiteľného v praxi. Katedra zabezpečuje výučbu teoretických predmetov pre všetky študijné programy a vo všetkých stupňoch štúdia na Stavebnej fakulte ŽU v Žiline.

Kvalitný  teoretický základ dáva výborné predpoklady  pre  ďalšie  štúdium našich študentov, ako aj uplatnenie absolventov Stavebnej fakulty ŽU v Žiline vo výskume a v praxi.

  • Publikačná činnosť pracovníkov katedry prezentuje výsledky ich teoretického a experimentálneho výskumu v oblasti statických a najmä dynamických úloh týkajúcich sa stavebných konštrukcií, ich nosných prvkov a kontinua, v oblasti aplikovanej matematiky, diferenciálnych rovníc, komutatívnej algebry a geometrie.
  • Spolupráca katedry s praxou predstavuje riešenia unikátnych a špecifických rozvojových úloh a problematiky rezortov dopravy a stavebníctva ako jedno z mála výskumných a odborných pracovísk na Slovensku. 

Aktuality

  • Návšteva Technickej univerzity v Gdańsku a budovanie vzájomných vzťahov

    Za podpory grantovej schémy Erasmus + naša odborná asistentka Ing. Veronika Valašková, PhD. počas decembra navštívila Stavebnú a environmentálnu fakultu Politechniky Gdańskej. Počas svojho pobytu prezentovala vedecko-výskumnú činnosť katedry, navštívila ťažké a výskumné laboratória Katedry mechaniky materiálov a konštrukcií, viedla odborné diskusie so zamestnancami katedry a prezentovala popularizačné prednášky pre študentov inžinierskeho a bakalárskeho štúdia. Vzájomné diskusie a záujem zamestnancov katedry Polytechniky Gdańskej vedie k recipročnej návšteve našej Univerzity a katedry, ktorá sa uskutoční v priebehu februára 2025. Veríme, že aj táto zahraničná návšteva nám prinesie zodpovedného a spoľahlivého partnera na budúcu spoluprácu. 

     
  • Odborná prednáška - Multifyzikálne efekty v mikro/nanomechanike

    VÁŽENÉ ŠTUDENTKY, VÁŽENÍ ŠTUDENTI,

    pozývame Vás na jedinečnú odbornú prednášku organizovanú v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, ktorá sa uskutoční dňa 11. decembra 2024 o 12:00 v miestnosti AE 202.

    Prednášajúcimi budú:

    • Ing. Miroslav Repka, PhD.
    • Ing. Ladislav Sátor, PhD.

    Hlavné témy :

    • Numerické modelovanie smart materiálov v mikro/nano konštrukciách
    • Progresívne počítačové modelovanie a simulácia v mechanike kontinua

    Prednáška je prioritne určená pre študentov programu IKDS, ale radi privítame všetkých, ktorých téma zaujíma. Prednáška potrvá približne 2 hodiny.

    Príďte sa dozvedieť viac o inovatívnych prístupoch v oblasti mikro a nanomechaniky a načerpať poznatky od popredných odborníkov v danej oblasti.

    Tešíme sa na Vašu účasť!

     
  • Schválenie projektu INTERREG na cezhraničnú spoluprácu vo vzdelávaní

    V rámci programu INTERREG bol schválený nový projekt, ktorý prináša cezhraničnú spoluprácu medzi dvoma poprednými vzdelávacími inštitúciami – Stavebnou fakultou Žilinskej univerzity a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Projekt s názvom Implementácia problematiky dopravnej seizmicity vplývajúcej na historické stavby do cezhraničného vzdelávacieho procesu sa zameriava na oblasť, ktorá je v súčasnej dobe vysoko aktuálna a spoločensky významná.

    Ciele a prínosy projektu
    Hlavným cieľom tohto projektu je výmena odborných znalostí, skúseností a príkladov praxe medzi vzdelávacími inštitúciami. Projekt sa sústredí na terciárne vzdelávanie a špecificky na technickú seizmicitu spôsobenú dopravou a jej dopady na historické stavby. Tento druh seizmicity, teda vibrácie a otrasy vznikajúce v dôsledku dopravnej činnosti v minulosti, predstavuje značné riziko pre stavby, najmä pre historické budovy, ktoré sú zraniteľnejšie kvôli ich veku a stavebným technikám použiteľným. V projekt sa plánuje zaviesť daná problematika do výučbového procesu a tak pripraviť budúcich inžinierov a doktorandov. Okrem toho priestor projektu poskytne aj pre odbornú verejnosť a partnerov, čím sa rozšíri odborné vzdelávanie v oblasti vyvolanej dopravy.

    Implementácia a aktivity projektu
    Pre dosiahnuté ciele sú naplánované nasledujúce aktivity:

    1. Príprava vzdelávacích materiálov – Hlavným výstupom projektu bude spoločná publikácia, ktorá bude slúžiť ako učebnica či skriptá pre študentov. Táto publikácia poskytne teoretické a praktické poznatky o vplyve technickej seizmicity na historické stavby.
    2. Školenia a odborné kurzy – Budú organizované špecializované školenia pre študentov a odborníkov v oblasti seizmicity. Účastníci získajú poznatky, ktoré budú môcť využiť v praxi, najmä pri ochrane historických budov pred ochorením.
    3. Mobilita študentov a učiteľov – možnosť učiteľa projektu je aj podpora výmenných pobytov medzi Žilinou a Ostravou, čo umožní študentom aj získať skúsenosti na partnerskej univerzite, a to priamo v teréne a laboratóriách.

    Očakávané výstupy a merateľné ukazovatele
    Úspešnosť projektu bude hodnotená podľa počtu partnerských inštitúcií a počtu účastníkov, ktorí absolvujú, resp. ukončia školenie. Tento projekt prinesie do cezhraničného vzdelávania vysokú úroveň kvality a odbornej pripravenosti, pričom jeho hlavnou cieľovou skupinou sú študenti inžinierskeho a doktorandského štúdia, ktorí sa budú špecializovať na riešenie problémov seizmického ohrozenia historických stavieb.

    Projekt Implementácia problematiky dopravnej seizmicity vplývajúcej na historické stavby do cezhraničného vzdelávacieho procesu tak predstavuje dôležitý krok smerom k modernému a prakticky zameranému vzdelávaniu v tejto špecializovanej oblasti. Okrem toho prispieva k ochrane a zachovaniu kultúrneho dedičstva prostredníctvom efektívnejšieho manažmentu seizmických rizík spôsobených dopravou.

     
  • Výberová prednáška v spolupráci s Silesian University of Technology, Gliwice.

    Vážené študentky, vážení študenti,
    dňa 27. septembra 2024 o 9:00 hod. sa v  zasadacej miestnosti dekana (AE 307) uskutoční výberová prednáška v spolupráci s Silesian University of Technology Gliwice.

    Hlavnými témami prednášky budú:

    • Interoperability of existing bridges on high-speed railways,
    • Analysis of resistance of bridge construction to mining area deformations,
    • The role of  Load Tests in creating Digital Twins,
    • Design of prestressing tendons in statically indeterminate structures using neural network and genetic algorithm

    Prednáška je určená hlavne pre študentov programu IKDS. Prednáška bude trvať 2 hodiny. Tešíme sa na Vašu účasť.

     

     
  • Teambuilding

    Dňa 6. septembra 2024 sa uskutočnilo stretnutie zamestnancov Katedry stavebnej mechaniky a aplikovanej matematiky v peknom prostredí Paľovej búdy. Toto miesto, obklopené prírodou a tichom, poskytlo ideálne podmienky na diskusiu o dôležitých témach a súčasne aj na neformálne posilnenie kolegiálnych vzťahov.

    Hlavným cieľom stretnutia bolo nielen prehodnotiť doterajšie aktivity katedry, ale aj načrtnúť budúce kroky. V rámci diskusií sa preberali vedecké projekty, ktoré katedra momentálne realizuje, možnosti ďalšej spolupráce s inými pracoviskami a perspektívy získavania nových grantov na financovanie výskumu. Okrem odborných tém mali zamestnanci možnosť stráviť čas aj v neformálnom prostredí, čo prispelo k posilneniu tímovej atmosféry a vzájomného porozumenia. Nechýbali ani spoločné aktivity, počas ktorých sa zamestnanci lepšie spoznali aj mimo pracovného prostredia.

     

Kalendár

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
studovat-na-uniza2019-2020.png
© 2019 Katedra stavebnej mechaniky a aplikovanej matematiky, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina