Program Erasmus+ 2014-2020

Erasmus+ je sedemročný program EÚ zameraný na vysokoškolské a odborné vzdelávanie, mládež a šport, na posilnenie zručností mladých ľudí, zamestnateľnosti a podporu modernizácie vzdelávania. Bude mať rozpočet vo výške 14,7 miliardy Eur. Finančnú podporu na štúdium, odbornú prípravu, prácu či dobrovoľnícku činnosť v zahraničí získa viac než 4 milióny ľudí vrátane 2 miliónov študentov vysokých škôl. Erasmus+ poskytne financovanie aj pedagógom, pracovníkom s mládežou a na partnerstvá medzi univerzitami, podnikmi a neziskovými organizáciami. Najväčšia časť rozpočtu programu je určená na mobilitu študentov a zamestnancov vysokoškolských inštitúcií

Nový program Erasmus+ zlučuje všetky doterajšie programy EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport vrátane programu celoživotného vzdelávania (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig), programu Mládež v akcii a piatich programov medzinárodnej spolupráce (Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink a program pre spoluprácu s industrializovanými krajinami). Žiadatelia tak budú mať lepší prehľad o ponúkaných možnostiach a vďaka ďalšiemu zjednodušeniu sa zlepší aj dostupnosť programu.

Erasmus+ má tri hlavné ciele: dve tretiny rozpočtu sú určené na štúdium v cudzine, a to v rámci EÚ i za jej hranicami, zvyšok je pridelený na podporu partnerstiev vzdelávacích zariadení, mládežníckych organizácií, podnikov, miestnych a regionálnych orgánov a mimovládnych organizácií, ako aj na reformy zamerané na modernizáciu vzdelávania a odbornej prípravy a podporu inovácií, podnikateľských schopností a zamestnateľnosti.

Oprávnené krajiny pre program Erasmus+ (krajiny programu):

• členské štáty EÚ
  • nečlenské štáty EÚ (krajiny EZVO, EHP a kandidátske krajiny)

Program sa rozdeľuje na tri kľúčové akcie:

• KA1 - Vzdelávacia mobilita jednotlivcov
  • KA2 - Spolupráca v oblasti inovácií a výmena osvedčených postupov
  • KA3 - Podpora reformy politík
  • Špecifickými akciami sú Jean Monnet a Šport

Kľúčová aktivita 1 - KA1 – Vzdelávacia mobility jednotlivcov
Cieľom nadnárodnej vzdelávacej mobility pre účastníkov je osobný rozvoj, zlepšenie vzdelávacích výsledkov a zvýšenie zamestnateľnosti. Pre zamestnancov/pracovníkov je zase cieľom zlepšenie odborných kompetencií, zlepšenie pripravenosti na zmeny z hľadiska modernizácie a internacionalizácie vzdelávacej inštitúcie a zvýšenie kvality vo výučbe a učení. Všetky podporované aktivity musia mať pozitívny a dlhodobý vplyv nielen na účastníkov, ale aj na zapojené inštitúcie/organizácie.

KA1 je decentralizovaná akcia zameraná na podporu:

• Štúdia, odbornej prípravy, získania pracovných skúseností alebo dobrovoľníckej činnosti v zahraničí.
  • Vzdelávania zamestnancov v sektoroch vzdelávania, odbornej prípravy a práce s mládežou v zahraničí.

Erasmus+ v ostatných akciách KA2 a KA3 podporí:

• Vývoj digitálneho vzdelávania a využívanie informačných a komunikačných technológií.
  • Učenie sa jazykov.
  • Uznávanie zručností, vrátane takých, ktoré boli získané mimo formálneho vzdelávacieho systému.
  • Strategické partnerstvá medzi vzdelávacími inštitúciami a mládežníckymi organizáciami s ich partnermi v iných krajinách, tak v ich vlastnom sektore, ako aj v iných sektoroch na zvyšovanie kvality a inovácií.
  • Znalostné aliancie a aliancie pre sektorové zručnosti, ktoré budú riešiť nedostatok určitých zručností zlepšením vzdelávacích programov a kvalifikácií vďaka spolupráci medzi svetmi práce a vzdelávania.
  • Nástroj na poskytovanie záruk na študentské pôžičky pre študentov magisterského stupňa na financovanie ich štúdia v inej krajine.
  • Vyučovanie a výskum európskej integrácie.
  • Výmenné pobyty, spolupráca a budovanie kapacít vo vysokoškolskom vzdelávaní a v práci s mládežou na celom svete.
  • Iniciatívy pre podporu inovácií v pedagogike a progresívnych politických reforiem na národnej úrovni
  • Dobré riadenie športu a iniciatívy proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov, dopingu, násiliu, rasizmu a neznášanlivosti, predovšetkým v reakreačnom športe.

Podrobné informácie o Programe Erasmus+ sa nachádzaju v Príručke pre žiadateľov

Stránka EK
Stránka Národnej agentúry Programu Erasmus+ na Slovensku a stránky Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu