1.1 Vybudovanie experimentálneho pracoviska pre realizáciu výskumu

1.1 Vybudovanie experimentálneho pracoviska pre realizáciu výskumu

Vybudovanie infraštruktúry pre laboratórne meranie konštrukčných prvkov inžinierskych stavieb

Vytvorenie prototypu meracieho zariadenia fyzikálno-mechanických vlastností konštrukčných prvkov inžinierskych stavieb, ktoré bude súčasťou experimentálneho pracoviska zameraného na výskum a vývoj.

11/2010-10/2013

V rámci tejto aktivity bude dodávateľským spôsobom realizovaný prototyp meracieho zariadenia fyzikálno-mechanických vlastností konštrukčných prvkov inžinierskych stavieb. Prototyp bude pozostávať z viacerých častí a zariadení a bude dodaný ako celok vrátane všetkých potrebných snímačom dodávateľom vybraným v zmysle legislatívy týkajúcej sa verejného obstarávania. Prototyp bude umiestnený v ťažkých laboratóriách Stavebnej fakulty ŽU. Na pripravenej ploche bude realizovaná konštrukcia skúšobných polí (predpoklad sú tri tuhá, polotuhá a netuhá vozovka), nosná konštrukcia na umiestnenie a uchytenie rôznych meracích zariadení, v rámci prototypu bude umiestnený systém snímačov a meračov, tie budú umiestnené do jednotlivých konštrukčných vrstiev vozovky a budú merať a vyhodnocovať všetky potrebné parametre (teplotu, vlhkosť, tlaky a pod.). Celý systém bude riadiť riadiaca a vyhodnocovacia jednotka vrátane softwaru a bude vybavené aj príslušné pracovisko (nábytok, tlačiareň, počítač a pod.). Aktivita bude realizovaná verejným obstarávaním a bude koordinovaná a riadená zodpovednou osobou za aktivitu. V rámci priestorov fakulty je predbežne určené miesto na realizáciu aktivity t.j. na umiestenie prototypu. Predpoklad je, že všetko bude modelované v mierke 1:1 t.j. s skutočnej veľkosti s cieľom dosiahnuť reálne výsledky . Jediným rizikom bude, aby sa aktivitu podarilo realizovať v plánovanom čase, rozpočte a kvalite.

Aktivita sa bude realizovať metódou verejného obstarávania, dodávateľským spôsobom a na ňu budú nadväzovať všetky ostatné aktivity projektu. Prototyp meracieho zariadenia bude umiestnený v ťažkých laboratóriách a bude pozostávať z meracích polí, potrebného vybavenia na simulovanie teplo- technických stavov pomocou priameho ohrevu a chladenia, TZB Agregáty, simulovanie napätostných stavov v jednotlivých vrstvách konštrukcií inž. stavieb pomocou bodového a kontinuálneho zaťaženia umiestnenom na pevnom ráme. Celé zariadenie vrátane základných súčastí potrebných na jeho fungovanie bude dodané jedným dodávateľom, ktorý bude vybratý metódou verejného obstarávania.

• Skúšobné polia konštrukcií vozoviek (3druhy)
  • Napojený a funkčný systém snímačov merateľných parametrov konštrukčných vrstiev vozoviek
  • Vybavené riadiace stredisko experimentálneho pracoviska
  • Nosný systém vrátane vyjazďovača koľají

Na základe parametrov, ktoré dokážeme merať a vyhodnotiť na experimentálnom pracovisku, v rámci laboratórií fakulty a merať a vyhodnotiť v reálnych podmienkach budú vytvorené podmienky na realizáciu výskumu a vývoja orientovaného na potreby praxe, čo umožní rozvinúť spoluprácu na VaV s partnermi z praxe.

prof. Ing. Ján Mikolaj, CSc. - špičkový odborník s bohatými skúsenosťami z praxe v danej oblasti, skúsenosti vo VaV v danej oblasti

Ján Mikolaj, prof. Ing. PhD., Katarína Zgútová, Doc. Dr. Ing.,

Matúš Kováč, Ing. PhD., Mária Trojanová, Doc. Ing. PhD., Aurélia Chytčáková, Ing.

Spätná väzba bude získavaná v rámci kontrolných dní, ktoré budú organizované pravidelne počas realizácie projektu, kde bude zodpovedná osoba za aktivitu prezentovať postup prác a dosiahnuté výsledky. Realizácia tejto aktivity bola konzultovaná aj s partnermi a odborníkmi z praxe a očakávame prezentáciu výstupov aktivity aj odborným kruhom a spätná väzba je očakávaná aj z ich strany.

Jedná sa o nosnú časť projektu, ktorá bude využívaná celým výskumným tímom a bude slúžiť ako nástroj získavania nových poznatkov aj po skončení projektu.

Oprávnené výdavky: 406 100, 00 Eur.

Prijímateľ v plnej miere