Geometrická, proporčná a statická analýza historických krovov

Zodpovedný riešiteľ: Ing. arch. Krušinský Peter, PhD.

Ostatní riešitelia: RNDr. Holešová Michaela, PhD., Mgr. Pobočíková Ivana, PhD., RNDr. Capková Eva, PhD., Ing. Gocál Jozef, PhD., Ing. Pisca Peter, PhD., doc. Ing. Ponechal Radoslav, PhD.

Trvanie projektu:  január 2018 – december 2021

Hlavným vedeckým cieľom je pochopenie a zadefinovanie geometrických zákonitostí používaných pri navrhovaní koncepcie konštrukcie krovu (nie v zmysle konštruktívnej geometrie) a realizácii historických krovových konštrukcií vo vzťahu k pôdorysu a ostatným častiam budovy. Ide hlavne o spôsob určenia výšky krovu, umiestnenia jednotlivých prvkov konštrukcie, ako je napríklad hambálok, vzpery, rozpery a pod. Ďalším cieľom je ich komparácia s výsledkami statických analýz, porovnanie s dobovými znalosťami, príčinami zmien v typológii krovov vyplývajúcimi z vývoja poznania vo vzťahu k technickým a technologickým poznatkom (musica speculativa, geometria speculativa). Sekundárnym cieľom je tiež hlbšie analyzovať vzťah musici speculativy a dobových metrických sústav. Neoddeliteľnou súčasťou je analyzovanie súvislostí geometrického riešenia konštrukcie krovu a spôsobu prevetrávania podstrešného priestoru, zadefinovanie geometrickej koncepcie návrhu umiestnenia vetracích otvorov, ich rozmerov a konštrukčného riešenia. Na základe doterajších skúseností a spracovaných analýz vytvoriť atlas sklonov striech v kontexte geometrických a hudobných proporcií. - Na základe doteraz identifikovaných geometrických princípov pokračovať v analýze historických krovov z ďalších regiónov (južné Slovensko, historické banské oblasti) a susedných krajín. - Analýzu rozšíriť aj o analýzu pôdorysu vzhľadom na preukázanú súvislosť použitých proporcií medzi krovom a samotnou stavbou (aj keď sú z rôznych časových období). - Aplikovanie získaných postupov geometrickej analýzy na komplikované veľké krovy, priamo na 3 najväčšie gotické krovy na území SR (Dóm sv. Martina v Bratislave, katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule, kláštorný kostol sv. Petra z Alkantary v Okoličnom) a pre vzájomnú komparáciu aj zahraničné krovy porovnateľnej veľkosti. - Geometrická analýza barokových krovov vo vzťahu k dobovej literatúre. - Spracovanie atlasu sklonov striech na základe geometrických a proporčných vzťahov. Predkladaný projekt nadväzuje na projekt ukončený v roku 2014 (Geometrická analýza historických krovových konštrukcií z územia SR), v ktorom boli získané analýzy základných schém koncepcií pôvodného spôsobu navrhovania historických krovov s poukázaním na rozsiahlejšie súvislosti. Projekt bude nadväzovať geometrickými, proporčnými a statickými analýzami historických krovov s cieľom vytvoriť rozsiahli štatistický súbor. Bola spracovaná rozsiahla databáza lokálnych mier používaných v Európe. Súčasťou budú analýzy najväčších historických krovov na území SR a v zahraničí, komparácia výsledkov s informáciami získanými z dobovej literatúry a pôvodných projektových dokumentácií. Na základe čiastkových výsledkov sa ukázalo, že umiestnenie vetracích otvorov má geometrické a fyzikálne pravidlá. Zo získaných štatistických údajov bude možné zistiť rozsah regionálnych rozdielov a vplyvov jednotlivých kultúrnych okruhov na vývoj konštrukcií historických krovov.

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina