Spolupráca pri experimentálnom výskume geometrických a materiálových vlastností mostných objektov na trati Púchov - Považská Bystrica

Typ projektu: Úloha VaV pre ŽSR – Výskumný a vývojový ústav železníc

Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Peter Koteš, PhD.

Trvanie projektu: jún 2021 – október 2021

Predmetom výskumu bol experimentálny výskum skutočného pôsobenia piatich existujúcich mostných objektov na trati Púchov – Považská Bystrica. V rámci výskumu katedra vykonala experimentálne merania skutočných geometrických a materiálových vlastností jednotlivých prvkov mostných objektov s dôrazom na ich poruchy. Na zistenie príčiny jednotlivých porúch boli vytvorené numerické modely slúžiace aj na overenie skutočného pôsobenia mostných objektov. Zhodnotenie celkového stavu so zohľadnením porúch slúžilo na evaluáciu a stanovenie zaťažiteľnosti a prechodnosti mostných objektov, rovnako tak aj na stanovenie zvyškovej životnosti mostného objektu. Cieľom výskumu bolo overiť možnosť opätovného využitia mostných objektov ak sa trať zmení na cestnú komunikáciu (reusing).

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina