Vplyv veľkosti predpätia predpínacej výstuže na rýchlosť korózie

Zodpovedný riešiteľ: Ing. Zahuranec Michal

Ostatní riešitelia: doc. Ing. Odrobiňák Jaroslav, PhD.

Trvanie projektu: september 2022 – august 2023

Pri pôsobení degradačných vplyvov napätosť materiálu má vplyv na veľkosť koróznych úbytkov, čo má vplyv na odolnosť, spoľahlivosť a životnosť stavebných konštrukcií. Cieľom práce je popísanie vplyvu veľkosti predpätia na predpínacích tyčiach. Degradačné pôsobenie bude urýchľované pomocou jednosmerného prúdu. Prínosom je kvantifikácia vplyvu veľkosti predpätia na koróziu predpínacích tyčí, využiteľná pri návrhu nových konštrukcií alebo protikoróznej ochranným. Poškodenie konštrukcií dôsledkom korózie výstuže je jedným z významných vplyvov, ktoré ovplyvňujú spoľahlivosť a tiež zostatkovú životnosť konštrukcií a mostov, čo môže viesť k porušeniu a následne aj ku strate na životoch. Takmer všetky materiály používané v stavebníctve podliehajú degradácii. Korózia materiálu je jednou z najznámejších spôsobov degradácie. V stavebníctve sú najpoužívanejšími materiálmi betón, betonárska a predpínacia výstuž. V rámci grantového projektu je mojim cieľom skúmať koróziu na predpínacích tyčiach urýchleným spôsobom pomocou jednosmerného prúdu – zrýchlené testovanie. Pre tento účel plánujem pripraviť oceľové rámy, ktoré budú slúžiť ako klietka pre možnosť predpätia tyčí. Tyče budú predopnuté na 80 % a 40 % únosnosti (medzný stav únosnosti). Napätie v predpínacích tyčiach bude merané pomocou odporových lepených tenzometrických snímačov. Z vonkajšej strany rámu na tyči sa umiestni snímač sily, ktorý zaznamená hodnotu predpínacej sily. Do rámu sa umiestni kanalizačná rúra, ktorá bude napustená soľným roztokom s koncentráciou 5 %. Jednosmerný prúd bude indukovaný z laboratórneho napájacieho zdroja kde anóda bude napojená na dvoch miestach a to na oboch koncoch tyče. Katóda bude napojená na medený plech, ktorý bude ponorený do soľného roztoku. Skúšky budú vykonané v rôznych časových dĺžkach, kde sa bude taktiež sledovať či je priebeh korózie a napätia lineárny alebo nelineárny. Všetky vzorky po ukončení skúšky budú vybrúsené, vyčistené a porovnané s nultým meraním hmotnosti predpínacej tyče.

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina