Odolnosť plnostenných prútov namáhaných centrickým a excentrickým tlakom

Zodpovedný riešiteľ: Ing. Čavajdová Kristína

Ostatní riešitelia: prof. Ing. Vičan Josef, CSc., doc. Ing. Odrobiňák Jaroslav, PhD.

Trvanie projektu: september 2022 – august 2023

Optimalizácia návrhového postupu na overenie odolnosti prútov oceľových konštrukcií je stále aktuálnou témou. A to nie len z vedeckého pohľadu, ale aj na poli pôsobnosti projekcie konštrukcií. Skutočné správanie sa štíhlych oceľových prvkov namáhaných kombinovane tlakovou silou a ohybovým momentom, ktorý vzniká ako dôsledok excentricity pôsobiska tlakovej sily, sa do výpočtov zahŕňa pomerne zložito a nie dostatočne presne. Cieľom projektu je preto porovnanie presnosti a vhodnosti doposiaľ používaných normových postupov na overenie odolnosti prútov oceľových konštrukcií s výsledkami parametrických numerických analýz. Vďaka overeniu odolnosti analýzou, ktorá vychádza z geometricky a materiálovo nelineárnej globálnej analýzy prúta s imperfekciami (GMNIA) a porovnaním hodnôt, ktoré vzišli z experimentálnej analýzy odolnosti tohto prúta možno presniť odporúčania pre využívanie jednotlivých druhov návrhových postupov, ktoré uvádzajú súčasne platné Európske normy.

© 2019 Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina